Otyłość w czasie ciąży – czy niesie za sobą zagrożenia?

Otyłość w czasie ciąży - czy niesie za sobą zagrożenia?

Otyłość jest szkodliwa dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Jednakże szczególnie zagraża ona w okresie ciąży. Otyła kobieta już na starcie może obarczyć swoje nienarodzone dziecko poważnymi schorzeniami. Otyłość w ciąży niesie ryzyko zarówno dla mamy jak i dla dziecka.

Otyłość to choroba

Otyłość określa się, jako chorobę, która niesie wiele dolegliwości, a także poważnych konsekwencji dla zdrowia. Nie zawsze spowodowana zbyt dużym apetytem, ponieważ może być też spowodowana zaburzeniami metabolicznymi. Istotne jest aby w ciąży zachować prawidłową masę ciała.

Nadwaga a ciąża wysokiego ryzyka

Bardzo często ciąża otyłej kobiety uznana jest za ciążę o wysokim ryzyku. Przez nadwagę kobiety mogą mieć problem z zajściem w ciążę, dlatego wielu lekarzy zaleca aby przed planowaną ciążą zadbać o prawidłową masę ciała, zaś w ciąży ograniczyć podjadanie.

Ciąża zwiększa ryzyko otyłości nadciśnienia a także cukrzycy, co powoduje, że powinnyśmy szczególnie zadbać o właściwą dietę. Dodatkowo zbyt duża masa ciała, powyżej 35 BMI oznacza zwiększone prawdopodobieństwo rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie. Najczęściej wskazaniem do cesarskiego cięcia jest także cukrzyca ciążowa, makrosomia, czyli zbyt duża masa ciała dziecka.

Otyłość kobiety w ciąży wiąże się również z częstszymi schorzeniami dziecka. Bardzo często rodzą się one z wrodzonymi wadami układu nerwowego. Dodatkowo pojawiają się zakłócenia rozwoju komórek u dziecka a tym samym boryka się ono z problemem obniżonej odporności.

Oczywiście, sama otyłość nie stanowi wskazania do tego, aby wykonać cesarskie cięcie. Dolegliwości z nią związane są jednak bardzo często tego powodem, Otyłość stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i dziecka, a dodatkowo mogą pojawiać się komplikacje okołoporodowe. Z kolei nadmiar tkanki tłuszczowej może stanowić dla lekarzy problem wykonania cięcia, a kobieta w tej sytuacji często traci wiele krwi. Z kolei na cukrzycę niekiedy konieczne staje się wywołanie wcześniejszego porodu.

Polecamy lekturę artykułu: wpływ otyłości w dzieciństwie na przyszłe życie człowieka.

Otyłość w ciąży a diagnostyka

Ciężarne kobiety borykające się z otyłością stanowią poważny problem dla nich samych, ale również do prawidłowej diagnostyki mającego narodzić się dziecka. W ciąży z kolei zawsze najważniejsza jest właściwa diagnostyka rozwijającego się płodu. Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu sprawia, że lekarzowi trudno jest ustalić wagę płodu, czy też przeprowadzić diagnostykę obrazową dziecka w czasie badania ultrasonograficznego. Prawidłowa masa ciała jest niezbędna zarówno dla dobra mamy jak i dziecka.