Czy fitness jest dobry dla kobiet w ciąży?

Można w tym miejscu polemizować i można spotkać się z bardzo wieloma odrębnymi zdaniami na tenże temat. Wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń w ciąży może być zagrożeniem dla życia dziecka jak również dla życia kobiety. Oczywiście nie musi to oznaczać wcale, że należy zrezygnować z wszelkich ćwiczeń, bezwzględnie zrezygnować z fitness w okresie ciąży. Nic z tych rzeczy. Trzeba jednak do tej kwestii podejść w bardzo indywidualny sposób.

To w gestii prowadzącego ciążę lekarza ginekologa powinno leżeć ewentualne zezwolenie na podjęcie ćwiczeń fizycznych lub ich zaprzestanie. Fitness z reguły to ćwiczenia mało obciążające, bezpieczne, ale w przypadku kobiet w ciąży to zagrożenie istnieje. Dlatego też, jeśli jakaś kobieta ma problemy z krwawieniami, z nadciśnieniem czy też boryka się z anemią, fitness w jej przypadku jest bezwzględnie zabroniony. Tutaj zdrowie jej samej oraz jej dziecka jest priorytetem, którego nie można pominąć. Warto również zapytać o inną kwestię. Niektóre kobiety, bowiem zanim zaszły w ciążę, uczestniczyły już w zajęciach fitness.

fitness

Czy rezygnować? Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań to oczywiście nie należy tego to robić. Możemy mieć jednak do czynienia z nieco inną sytuacją.

Fitness a ciąża

Chodzi mianowicie o rozpoczęcie ćwiczeń wraz z momentem zajścia w ciążę. Jeśli ten moment chcemy wybrać na rozpoczęcie swojego udziału w zajęciach fitness, to nie jest to dobry pomysł. W ciąży nie musimy oczywiści z ćwiczeń całkowicie rezygnować, ale zasadniczo należy się z nimi wstrzymać do zakończenia pierwszego trymestru. Nie należy oczywiście zaniechać zapytania skierowanego do lekarza ginekologa o zasadność wykonywania owych ćwiczeń, gdyż jego zdanie ma tutaj kluczowe znaczenie.

Jakiekolwiek ćwiczenia, w tym oczywiście ćwiczenia fitness powinny być przede wszystkim bezpieczne. Jeśli bowiem tego elementu zabraknie, to ich zasadniczy cel mija się z prawdą, przestaje mieć swój sens i de facto czynimy krzywdę sobie. Ma to znaczenie zarówno wówczas, jeśli jesteśmy w ciąży, jak i w każdej innej sytuacji.

Zobacz także: fitness-inspiracje.pl